Łączna podaż biurowa na tych kluczowych rynkach w Polsce na koniec H1 2024 roku wyniosła niemal 13 milionów m². Mimo że rozpoczęto kilka nowych projektów biurowych, aktywność deweloperów pozostaje umiarkowana.

 

„Chociaż w tym okresie ruszyło kilka projektów biurowych, aktywność deweloperska wciąż jest stonowana. Przykładowo, w Warszawie powstaje około 215 000 m² nowej powierzchni biurowej – niemal tyle samo, co w miastach regionalnych. W największych miastach regionalnych powierzchnia biurowa w budowie wynosi około 210 000 m², co jest znaczącym spadkiem w porównaniu z poziomem 850 000 m² przed pandemią” – mówi Ewa Derlatka-Chilewicz, Head of Research w Cushman & Wakefield.

 

Struktura popytu na biura w Warszawie w pierwszym półroczu 2024 roku była zdominowana przez odnowienia umów najmu, które stanowiły około 51% wszystkich transakcji. Nowe umowy oraz rozszerzenia najmu odpowiadały za 42% i około 7%. Podobną strukturę obserwowano w miastach regionalnych, gdzie odnowienia umów stanowiły 49%, a nowe umowy i rozszerzenia odpowiednio 46% i 5%.

 

Pod koniec drugiego kwartału 2024 roku, ogólny wskaźnik pustostanów w Polsce wyniósł 14,4%, co oznacza spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale wzrost o 0,3 punktu procentowego rok do roku.

 

Średnie miesięczne czynsze za biura klasy prime w centralnych lokalizacjach miast regionalnych wynosiły od 12,50 do 16,50 euro za metr kwadratowy, przy czym nowe budynki biurowe w najlepszych lokalizacjach osiągały wyższe stawki.