Na koniec 2023 r. osiem największych rynków regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) dysponowało łącznymi zasobami biurowymi wynoszącymi prawie 6,7 mln mkw. powierzchni, z czego ponad 279 600 mkw. zostało oddane do użytku w ciągu ostatnich 12 miesięcy w ramach 21 projektów biurowych. Największą aktywność deweloperską odnotowano jednak w trzecim kwartale, w którym ukończono ponad 42% całkowitej nowej podaży w ubiegłym roku. Do największych budynków biurowych ukończonych w 2023 r. należały Ocean Office Park B (Kraków, 1. kwartał), Craft (Katowice, 3. kwartał), Nowy Rynek E (Poznań, 2. kwartał) i Kreo (Kraków, 3. kwartał).

Ostatni kwartał 2023 r. był kolejnym z rzędu kwartałem kurczącej się powierzchni biurowej oddawanej do użytku. Na koniec grudnia w budowie znajdowało się około 300 000 mkw. powierzchni, co oznacza spadek o ponad 22% w porównaniu z trzecim kwartałem 2023 r., o prawie 47% rok do roku i o ponad 73% w porównaniu ze szczytowym poziomem z 2017 r. wynoszącym prawie 1,1 mln mkw.

"W obliczu znacznego poziomu dostępnej powierzchni biurowej w istniejących budynkach i powszechnej optymalizacji biur, deweloperzy pozostają ostrożni w uruchamianiu nowych projektów, zwłaszcza tych bez umów przednajmu", mówi Joanna Bartoszewicz, Starszy Doradca, Reprezentacja Najemców Biurowych, Newmark Polska.

W czwartym kwartale 2023 r. aktywność najemców na kluczowych rynkach miast regionalnych wyniosła prawie 210 300 mkw. - o ponad 6% więcej niż w poprzednim kwartale i najlepszy wynik kwartalny w ubiegłym roku. Łączny popyt w całym 2023 r. przekroczył 741 300 mkw., co stanowi wzrost o prawie 19% rok do roku i 7% w stosunku do szczytu sprzed pandemii w 2019 r. Pomimo rosnącego popytu na powierzchnię biurową, najemcy pozostają mocno skoncentrowani na optymalizacji zajętości powierzchni biurowej, jednocześnie wybierając wysoce energooszczędne budynki z zielonymi referencjami.

Najwyższy poziom aktywności najemców w 2023 r. odnotowano w Krakowie, gdzie zawarto transakcje na 201 300 mkw. powierzchni biurowej. Wiceliderem był Wrocław, w którym zawarto transakcje na 165 550 mkw. powierzchni, natomiast w Trójmieście wynajęto ponad 143 900 mkw. powierzchni biurowej. Te trzy miasta odpowiadały za prawie 69% całkowitej aktywności najemców w regionach w 2023 roku.

"Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe na głównych rynkach miast regionalnych utrzymują się na poziomie 16,00-17,00 €/mkw. Dotyczy to zwłaszcza budynków biurowych wyposażonych w nowoczesne technologie i spełniających wymogi środowiskowe i społeczne (ESG), ponieważ ich właściciele są na ogół mniej skłonni do negocjowania stawek czynszu. Realizowane projekty biurowe odczuwają presję na wzrost stawek czynszowych", dodaje Urszula Sobczyk, Dyrektor Działu Wycen, Newmark Polska.

W 2023 r. nowe umowy najmu stanowiły 45% całkowitego popytu na powierzchnie biurowe, a następnie renegocjacje i odnowienia, które stanowiły 41%. Pozostałe 14% pochodziło z transakcji typu owner-occupier (6%), ekspansji (5%) i umów przednajmu (3%). Aktywność leasingowa w czwartym kwartale była zdominowana przez renegocjacje, które miały ponad 55% udział w całkowitym popycie. Oczekuje się, że aktywność renegocjacyjna utrzyma się na stosunkowo wysokim poziomie w nadchodzących kwartałach, a najemcy będą starali się uniknąć kosztów relokacji i adaptacji biur.

Na koniec grudnia 2023 r. ogólny wskaźnik pustostanów na kluczowych rynkach biurowych w miastach regionalnych wyniósł 17,5%, co oznacza wzrost o 0,2 p.p. w ciągu kwartału i o 2,2 p.p. rok do roku. Wskaźnik pustostanów wyniósł powyżej 10% na wszystkich rynkach z wyjątkiem Szczecina, w tym powyżej 18% w czterech miastach regionalnych.

"Dostępność powierzchni biurowej w istniejących budynkach utrzymuje tendencję wzrostową i na koniec czwartego kwartału wyniosła prawie 1,2 mln mkw. Dodatkowo, rynki regionalne oferowały również znaczną ilość powierzchni biurowej dostępnej na podnajem", komentuje Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań i Doradztwa, ESG Lead, Newmark Polska.

źródło:property-forum.eu