Obecnie całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wynoszą prawie 6,26 mln mkw. W I połowie 2024 roku rynek wzbogacił się o pięć nowych budynków o łącznej powierzchni 63,7 tys. mkw., w tym o Vibe A (15 tys. mkw.), oddany do użytku w podstrefie Zachodnie Centrum. Łączna nowa podaż w 2024 roku może przekroczyć 100 tys. mkw., a w 2025 roku ma szansę być dwukrotnie wyższa, z czego około 30% powierzchni pochodzić będzie z modernizacji istniejących budynków, takich jak V-Tower i G5 Prime Offices.

 

Aktywność deweloperów na warszawskim rynku od kilku kwartałów utrzymuje się na dość umiarkowanym, ale stabilnym poziomie. Na koniec czerwca 2024 roku w budowie pozostawało niewiele ponad 280 tys. mkw., z czego prawie 60 tys. mkw. znajdowało się w biurowcach przechodzących gruntowną modernizację. Ponad 80% realizowanych obecnie inwestycji zlokalizowanych jest w centralnych lokalizacjach, głównie w okolicach ronda Daszyńskiego" – mówi Agnieszka Giermakowska, dyrektorka Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, liderka ds. ESG w Newmark Polska.

 

W I połowie 2024 roku najemcy wynajęli łącznie prawie 316,4 tys. mkw., z czego 56% (178,4 tys. mkw.) w II kwartale. Popyt w okresie kwiecień-czerwiec 2024 wzrósł o ponad 29% w porównaniu z I kwartałem, choć w całym półroczu był o niecałe 2% niższy niż w analogicznym okresie 2023 roku. W II kwartale podpisano dwie umowy najmu na ponad 10 tys. mkw. oraz zawarto większość transakcji w lokalizacjach poza centrum, które stanowiły 60% całkowitego popytu od początku roku.

 

Anna Szymańska, dyrektorka Działu Powierzchni Biurowych w Newmark Polska, dodaje: "W pierwszym półroczu w strukturze popytu największy udział miały renegocjacje i odnowienia (51%) oraz nowe umowy (37%). Na pozostałe 12% złożyły się ekspansje (7%), transakcje na potrzeby własne (4%) oraz przednajmy (1%)."

 

Na koniec czerwca 2024 roku współczynnik pustostanów w Warszawie wyniósł 10,9%, co oznacza lekki spadek o 0,1 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz o 0,5 p.p. rok do roku. Wskaźniki te wskazują na kontynuację trendu w kierunku zmniejszenia pustostanów, zwłaszcza w obszarach poza centrum, takich jak Służewiec, gdzie planowane są nowe inwestycje. Przykładem jest zakup trzech biurowców dawnego kompleksu Empark Business Park przez Archicom, który zamierza przekształcić teren na osiedle mieszkaniowe Modern Mokotów.

 

Stawki czynszu w najlepszych biurowcach pozostały stabilne, wynosząc 22-27 euro za mkw. w centrum i 16-18 euro za mkw. poza centrum. Urszula Sobczyk, dyrektorka Działu Wycen firmy Newmark Polska, zauważa: "Najwyższe czynsze obserwujemy w budynkach spełniających wysokie standardy techniczne i środowiskowe. Różnice w stawkach czynszu między najlepszymi a mniej atrakcyjnymi lokalizacjami pogłębiają się."