Według najnowszego raportu Savills, na koniec grudnia 2023 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 6,23 mln mkw. Potencjał deweloperski wyniósł prawie 265 000 mkw., co stanowi wzrost o 43% rok do roku. W ubiegłym roku deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 140 000 mkw. w sześciu nowych projektach biurowych, w tym jednego w lokalizacji poza centrum miasta. Największe projekty, których ukończenie zaplanowano na najbliższe dwa lata to The Bridge (Ghelamco Poland, 47 000 mkw.), Studio A (Skanska, 24 000 mkw.) oraz Office House - pierwszy budynek Towarowej 22 (Echo Investment, 31 100 mkw.).

Savills zauważa, że duże korporacje poszukujące wysokiej jakości biur w centralnych lokalizacjach mogą mieć trudności ze znalezieniem wolnej powierzchni do wynajęcia. Spośród wszystkich centralnie zlokalizowanych budynków oddanych do użytku po 2020 roku, tylko dwa oferują większe biura przekraczające 5 000 mkw. Podobnie jest z projektami, które mają zostać oddane do użytku do końca 2024 roku - są one już w około 40% wynajęte, a tylko trzy mają wolne biura o powierzchni powyżej 5 000 mkw.

"Więksi najemcy, którzy mogą opóźnić relokację do 2025 lub 2026 roku, będą mieli większy wybór i prawdopodobnie będą w stanie zapewnić sobie atrakcyjne warunki najmu dzięki niższemu poziomowi komercjalizacji projektów biurowych, które mają zostać ukończone w tych latach. Istnieje jednak ryzyko, że oczekiwane odbicie w nowej podaży osiągnie plateau ze względu na podwyższone koszty finansowania w połączeniu z bardziej rygorystycznymi wymogami instytucji finansujących. W takim scenariuszu najemcy mogą doświadczyć długiego okresu niedostatecznej podaży w nadchodzących latach" - komentuje Daniel Czarnecki, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, Reprezentacja Wynajmującego, Savills.

Elastyczne biura nadal zyskiwały na znaczeniu w Warszawie w 2023 roku. Na koniec ubiegłego roku w stolicy Polski funkcjonowało 88 biur serwisowanych i coworkingowych o łącznej powierzchni ponad 196 000 mkw. W 2023 roku otwarto sześć nowych lokalizacji, które powiększyły warszawskie zasoby biur elastycznych o ponad 18 700 mkw. Największa z nich - Mindspace w Skyliner - oferuje 4 400 mkw. elastycznej powierzchni biurowej. W pierwszej połowie 2024 roku planowane jest otwarcie kolejnych 4 200 mkw. w dwóch lokalizacjach: Business Link w Studio B oraz Brain Embassy w Adgar Wave.

W całym 2023 r. popyt na powierzchnię biurową w Warszawie wyniósł 748 800 mkw., co oznacza spadek o 13% rok do roku, przy czym renegocjacje stanowiły 43% wolumenu najmu. Nowe umowy najmu stanowiły 44%, a umowy przednajmu i ekspansje odpowiednio 9% i 4%. Największy popyt odnotowano w sektorze usług dla biznesu (19%), produkcji (14%) i IT (11%).

Według Savills, na koniec IV kw. 2023 r. dostępność powierzchni biurowej w Warszawie wyniosła niecałe 650 000 mkw., co odpowiada wskaźnikowi pustostanów na poziomie 10,4%. Oznacza to spadek o 1,2 p.p. w porównaniu z końcem 2022 roku.

Chociaż w 2023 r. stawki czynszów pozostały na niezmienionym poziomie w większości stref biurowych, w drugiej połowie roku czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wzrosły. W najbardziej prestiżowych lokalizacjach Centralnego Obszaru Biznesu średnie czynsze za najlepsze powierzchnie wyniosły 22,5-26 euro/mkw. miesięcznie, a na Służewcu - w największej strefie biurowej poza centrum - utrzymały się na poziomie 13-15 euro/mkw. miesięcznie.

"Najwięksi najemcy mogą liczyć na korzystne stawki czynszów w wyniku konkurencji pomiędzy deweloperami nowych projektów biurowych a funduszami inwestycyjnymi posiadającymi starsze budynki. Przy niskim poziomie przednajmu w budynkach w budowie, deweloperzy są bardziej skłonni oferować niższe czynsze firmom wynajmującym większe powierzchnie. Jednak w miarę jak coraz więcej powierzchni będzie wynajmowane, deweloperzy będą prawdopodobnie stopniowo zaostrzać politykę cenową, a dobrze utrzymane starsze budynki w najlepszych lokalizacjach staną się bardziej konkurencyjne", komentuje Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills, Workthere Polska.

Rok 2024 zapowiada się jako rok zielonych umów najmu, które stają się coraz bardziej popularne na zachodnioeuropejskich rynkach biurowych.

"Zielone zapisy umożliwią najemcom zarządzanie biurami w bardziej zrównoważony sposób, aby osiągnąć neutralność klimatyczną na poziomie korporacyjnym. Wynajmujący biura będą z kolei w stanie zapewnić sobie lepsze warunki finansowania, a potencjalnie wyższe czynsze w ramach zielonych umów najmu przełożą się na bardziej efektywne zarządzanie budynkiem i jego standardem" - dodaje Daniel Czarnecki.

źródło:property-forum.eu