W ciągu ostatniego roku zasób nowej powierzchni biurowej zwiększył się o 77 200 mkw. w trzech projektach biurowych. Za podaż odpowiadają dwa budynki wchodzące w skład największego kompleksu biurowego w Trójmieście – Olivia Business Center. Są to Oliva Prime A (28 000 mkw.) oraz Olivia Star (45 700 mkw.), która jest jednocześnie najwyższym budynkiem biurowym na tym rynku.

 „Trójmiejski rynek biurowy w ubiegłym roku odnotował 11%-owy wzrost zasobów, przy czym największą popularnością cieszy się niezmiennie Gdańsk Oliwa. Po uzyskaniu pozwoleń na budowę na nowe inwestycje przez m.in. Echo Investment, Cavatinę czy RWS, w najbliższych latach możemy spodziewać się powstania dodatkowego hubu biznesowego, mieszczącego się na terenach postoczniowych, tzw. “Młodego Miasta” w Gdańsku. Jednakże termin oddania niektórych inwestycji może zostać przesunięty w związku z koniecznością uzgodnienia szczegółów budowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Od strony popytu, przedsiębiorstwami, które dominują na trójmiejskim rynku są głównie firmy z sektora IT. Dzięki rozwijającej się infrastrukturze oraz łatwości podróżowania, zauważamy znaczący wzrost zainteresowania Trójmiastem ze strony firm skandynawskich, reprezentujących zarówno branżę IT, jak i spedycję oraz transport międzynarodowy” – mówi Adam Schroeder, Associate, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

Całkowita aktywność najemców w 2018 roku wyniosła 84 400 mkw. i była niższa o 25% w porównaniu do ubiegłego roku, jednocześnie była zbliżona do średniej z lat 2013-2017 (+2%). Niższa aktywność najemców jest spowodowana ograniczoną liczbą nowych projektów. W najbliższych latach ta sytuacja ulegnie zmianie wraz ze stopniowym dogęszczaniem inwestycji biurowych w Gdańskiej Oliwie oraz na dawnych terenach postoczniowych w granicach Młodego Miasta w Gdańsku.

Stawki za powierzchnie biurowe w Trójmieście w 2018 roku kształtowały się na średnim poziomie 14,00 EUR/ mkw. miesięcznie.

 

 

Źródło: Cushman and Wakefield